Aktuální téma

23.09.2020

Z NULY NA 3/4 MILIONU FILTRŮ DENNĚ

Zatímco vláda zoufale nakupovala za miliardy roušky z Číny, jiní ukázali, že to jde jinak. Například profesor Josef Šedlbauer dokázal s několika kolegy z technické univerzity rozjet vlastní výrobu filtrů do roušek.

V krizi se ukazuje, kdo umí rychle a správně rozhodovat a přicházet s nápaditými řešeními. Když se spojí znalosti, představivost a odvaha riskovat, je možné dosáhnout velkých věcí.

Za pouhý měsíc dokázal profesor Josef Šedlbauer to, co nedovedla vláda ani za několik měsíců. Spolu s několika kolegy z technické univerzity v Liberci nejen že vymyslel levnou a efektivní prevenci před šířením koronaviru, ale zároveň ji dokázal přivést do masové výroby. Od symbolické nuly na výrobní lince k denní produkci 3/4 milionů filtrů přitom uplynul pouhý měsíc.
"Když se do České republiky blížila koronavirová pandemie, řekli jsme si s několika kolegy na liberecké univerzitě, že je potřeba pomoci aspoň zdravotníkům v okolí, kterým scházely ochranné pomůcky. Do pár dnů jsme rozběhli výrobu nanoroušek. Zároveň si lidé začali doma šít látkové roušky a bylo jasné, že pro ně nadlouho půjde o jedinou dostupnou ochrannou pomůcku. Napadlo nás, že by se její účinnost dala zvýšit použitím filtru," ohlíží se zpět na události jara 2020 profesor Šedlbauer.
Nápad na roušky s filtrem se ujal. První vzorky byly hotové 12. března a už o pět dní později se rozjela první výroba. A rovnou na plný plyn. Na univerzitní tým se valily tisíce žádostí. Bylo jasné, že filtrů z nanovlákna není možné vyrobit ani zlomek potřebného množství. "Takže jsem obvolával a přesvědčoval firmy, které mají zařízení použitelné na výrobu filtračních materiálů, až jsem se s jednou z nich dohodl. Pomohli jsme jim s technologií, certifikací, distribucí, odpovídali jsme na tisíce zpráv a otázek - a do dvou týdnů byly levné, účinné a masově vyráběné filtry v prodeji!"
Po několika týdnech Šedlbauerův tým filtry z meltblownu natolik vylepšil, že dokázaly zachytávat přes 80 procent částic o velikosti virů, při dvou vrstvách dokonce až 97 procent. A potom, bohužel, další dva týdny čekal na potřebná razítka, aby mohl filtry dodávat lidem.
Přitom ty liberecké, narozdíl od roušek dovážených z Číny, byly velmi levné. Jeden filtr který lze vložit v podstatě do jakékoliv doma vyrobené roušky, vycházel v nákladech na jednu až dvě koruny. Příklad ze severu Čech tak jasně dokládá, že v nouzi si musíme být schopni pomoci sami. Že v případě strategických komodit není možné spoléhat se jen na dovoz. Je to nespolehlivé, drahé a mohou nastat situace, kdy se na nás prostě nedostane.
"Neznamená to uzavřít se před světem a za každou cenu si všechno vyrábět doma. Ale musíme být schopni se v případě nutnosti rychle přeorientovat na soběstačnost," vysvětluje vysokoškolský učitel a liberecký zastupitel za Zelené s tím, že filtrační materiály pro výrobu ochranných pomůcek jsou jeden z příkladů.
Ty hlavní věci, ve kterých si musíme zachovat kapacitu pro soběstačnost, jsou voda, potraviny a energie. Dostatek vody a kapacita země na potravinovou soběstačnost přímo závisí na stavu krajiny. Proto musíme dát krajinu do pořádku. Rychle a na co největší ploše jí pomoci, aby dokázala zadržovat víc vody, neztrácela se z ní úrodná půda a pestrost, díky které může odolávat výkyvům.
"Jestli něco ukázala koronavirová krize, tak je to nezbytnost posilovat soběstačnost a zdravé životní prostředí. Nemůžeme se spolehnout na to, že naše základní životní potřeby jako je jídlo a čistá voda budeme z daleka dovážet. Musíme pečovat o naši krajinu a ta se poté postará o nás," dodává profesor Šedlbauer.