S TÍM NESOUHLASÍM! Obchodníci s chudobou

22.09.2020

Pod čarou: Zneužívání sociálního systému by, podle některých názorů,
mohla vyřešit obnova domovského práva

Obchod s chudobou je fenoménem, který doslova prorostl celou Českou republiku. Především v menších městech vznikají jednotlivé domy a někdy i celé čtvrti, do kterých se stěhují sociálně slabí lidé. Za jejich příchodem nestojí přirozené příčiny, jako třeba sjednocování nebo rozrůstání rodin, ale obvykle obchodníci s chudobou. Tedy majitelé nemovitostí, které by v normálním tržním prostředí nebylo možno pronajmout kvůli jejich špatnému stavu, a pokud ano, tak jen za velmi nízké ceny.

Tito obchodníci se proto zaměřují na sociálně slabé osoby, které mají problém získat bydlení jinou cestou a které na nájmy dostávají příspěvky ze systému sociální pomoci. Této situaci by mohlo zamezit obnovení domovského práva, které by nebylo automaticky spojováno s trvalým pobytem. Podobný režim byl v naší zemi používán v minulosti, ale postupem času byl zrušen.

Obnova domovského práva by umožnila, podle některých odborníků, vázat výplatu sociální pomoci na místo domovského práva, nikoliv místo, kam se lidé cíleně stěhují. Takové opatření by vzalo obchodníkům s chudobou vítr z plachet. Jiní odborníci ale naopak upozorňují, že taková úprava by mohla výrazně zhoršit pozici sociálně slabých rodin a jejich šanci získat důstojné bydlení.