VODA jsme i my

23.09.2020

Zlepšení hospodaření s vodou je jednou z největších výzev, před kterou v souvislosti se změnami klimatu stojíme. Na dostatečném množství vody a její kvalitě jsme totiž zcela závislí. Za vodu neexistuje žádná náhražka.

Kdyby se všechny zásoby vody
na planetě vešly do čtyřlitrového kýblu, pitná voda by představovala pouhou jednu polévkovou lžíci z celého objemu. To, co nám připadá tak samozřejmé, totiž samozřejmé vůbec není.
Pro nás běžná věc, jako je otočit kohoutkem a napustit si sklenici pitné vody, je ve skutečnosti z pohledu světa neskutečný luxus. Třeba v rychle rostoucí Číně dodnes nemá zhruba 700 milionů lidí přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. A celkově se odhaduje, že kvůli příčinám souvisejícím s nedostatkem nebo kontaminací vody každý rok zemře kolem 3,5 milionu lidí.
Na druhé straně i přes obrovský nedostatek pitné vody s ní
lidé neskutečně plýtvají. A jen málokdo si uvědomuje, že třeba na výrobu jednoho páru obyčejných džín se spotřebuje kolem 2900 litrů vody. Na bavlnu pro jedno tričko pak o pouhých 300 litrů méně než u zmíněných kalhot. Zkuste si na to někdy vzpomenout.
Největší spotřebu vody pak
má zemědělství, na které připadne 70 procent veškeré vody
využívané lidskou činností.
Obvykle ne proto, že by ji zemědělské rostliny nebo zvířata nutně potřebovali, ale kvůli nehospodárnosti využívaných postupů. Třeba izraelští zemědělci díky využívání moderních závlahových metod dokázali snížit spotřebu vody oproti konvenčnímu systému o neskutečných 60 procent. A mimochodem tato země je i světovým lídrem v recyklaci vody. Získává ji z odpadní vody a využívá ji pro zemědělství nebo zavlažování veřejných parků a zahrad.

O důležitosti vody svědčí i naše závislost na této látce. Vždyť naše tělo je složeno ze 70 procent z vody. A jestliže bez jídla dokážeme přežít i měsíc, bez vody to je obvykle kolem tří až čtyř dnů.