Zjednodušit zákony! říká Svatava Štěrbová

18.09.2020

Obyčejní lidé nemají šanci. Dnes je vše tak složité, že se v paragrafech s obtížemi orientují i právníci a soudci. Musíme právo zjednodušit.

Každý z nás zná nějakou maminku, která se roky marně domáhá výživného pro své děti. Na radnicích "bydlí" tisíce lidí, kteří se vyhýbají exekucím. Proti teroru hlukem či zápachem od nepřizpůsobivého souseda jsou lidé téměř bezmocní. Jsou i otcové, kteří roky po rozvodu nemají šanci vidět své děti. A když už se řešení nějakého případu dostane před soud, často trvá roky, než se člověk domůže spravedlnosti.
"Je to situace, která musí skončit. Pokud máme být právní stát, musíme mít snadno a rychle vymahatelné právo. A to pro každého, ne jen pro ty, kteří si mohou dovolit armádu právníků," říká Svatava Štěrbová (49), právnička, bývalá dlouholetá starostka obce Kladruby a kandidátka Zelených do Senátu. Právě vymahatelnost práva a ochrana životního prostředí jsou dlouhodobě jejími hlavními tématy.
"Jako starostka i jako právník jsem se s podobnými problémy setkávala běžně. Ale z radnice zákon nezměníte," říká Štěrbová ke své motivaci vstoupit do politiky. A že je zjednodušení nutné, neříkají jen zkušenosti běžných lidí, ale i fakta. Ještě v roce 1990 jsme měli v České republice zhruba půl milionu platných právních norem. V roce 2010 to už bylo podle Ústavu státu a práva Akademie věd ČR neskutečných 1,6 milionu a dnes to je kolem dvou milionů.
"Nahrává to těm, kteří zákony zneužívají. Typickým příkladem jsou třeba legalizace načerno vybudovaných staveb, které navíc mají často i dopad na životní prostředí. Prostě se dodatečně legalizují a sankce jsou směšné. Když má někdo miliony na vybudování výrobní haly je pro něj několik desítek tisíc směšných."
Důsledky drhnoucího soukolí české justice přitom podle Štěrbové pociťujeme doslova na každém kroku. "Setkávám se s tím v naší mobilní právní poradně, se kterou jezdím po obcích v regionu. Lidé bojují se stále složitějšími předpisy a nařízeními. Ve velmi složité situaci jsou třeba takzvaná společenství vlastníků jednotek, kdy část vlastníků blokuje rozhodování o čemkoliv. Takové rodinné právo a následky rozvodů, to by bylo na samostatný článek, nebo spíše na hodně smutný román."
Podle Štěrbové je navíc taková situace vodou na mlýn populistům a extrémistům všeho druhu. "Situace využívají obchodníci s iluzemi. Slibují rázná a rychlá řešení, ale jak se už mnohokrát ukázalo, taková řešení vždy vedou ještě k většmu bezpráví. A to je něco, co nesmíme v žádném případě připoustit. Zákony mají být, v mezích možností, jednoznačné, srozumitelné a nemají si navzájem odporovat. A když dokázali zjednodušit a zobecnit právní řád jinde, proč by to nemohlo jít u nás," dodává úspěšná právnička.


Zadavatel: Strana zelených Zpracovatel: Coxworking s.r.o.